1. Różnorodne, ciekawe miejsca gminy
Gmina Racławice posiada liczne walory zarówno pod względem krajobrazowo - przyrodniczym, jak i historycznym.
Na malowniczość jej krajobrazów wpływa położenie na terenie Wyżyny Miechowskiej i częściowo Płaskowyżu Proszowickiego, zaś ze względu na zwycięską bitwę, stoczoną przez T. Kościuszkę w 1794 roku jest ważnym punktem na historycznej mapie Polski.
Teren historycznej bitwy pod Racławicami
Pola bitewne obejmują rozłogi wsi Janowiczki, Dziemięrzyce i część Racławic. Od lipca 2003 roku posiadają one status Pomnika Historii. Piękną panoramę na pola bitewne można podziwiać ze wzgórza zwanego „Zamczysko”.
Wzgórze „Zamczysko” i Kopiec Tadeusza Kościuszki w Janowiczkach
W miejscowości Janowiczki wznosi się Wzgórze „Zamczysko”. Na jednym z jego wierzchołków istniał niegdyś niewielki gród obronny z otaczającą go fosą, natomiast na drugim wierzchołku wznosi się pomnik w formie kopca, usypany w latach 1926 – 1934 na pamiątkę zwycięstwa odniesionego przez T. Kościuszkę i innych czynów niepodległościowych.
Wzgórze „Zamczysko”
Kopiec T. Kościuszki
Pomnik Bartosza Głowackiego w Janowiczkach
Na błoniach Janowiczek w 1994 roku w 200. rocznicę bitwy pod Racławicami ówczesny premier Polski Waldemar Pawlak dokonał odsłonięcia pomnika autorstwa profesora Mariana Koniecznego, przedstawiającego bohatera bitwy racławickiej i najsłynniejszego kosyniera.
Willa Walerego Sławka w Janowiczkach ( Janowiczki 27)
Nieopodal pomnika Bartosza Głowackiego znajduje się ciekawy zabytek architektury, interesujący z tego względu, że jego historia związana jest z ważną postacią w historii Polski międzywojennej.
Willa po gruntownym remoncie wraz z popiersiem Walerego Sławka
Pułkownik Walery Sławek był bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego i 3 – krotnym premierem II RP, któremu nadano honorowe obywatelstwo Racławic. Willę wzniesiono w latach 1934 – 35 i przekazano w jego ręcę przez partyjnych towarzyszy w lipcu 1935 r. w obecności władz rządowych.
Park Wiejski w Janowiczkach
Urokliwym zakątkiem jest park położony u stóp Wzgórza „Zamczysko”, który zapewnia komfortowy wypoczynek na łonie natury. Jest on wyposażony w infrastrukturę wypoczynkową: ławki, stoły, altanę i miejsce na grilla.
Krzyż i mogiły kosynierów w Dziemięrzycach
Kierując się z Janowiczek ku Dziemięrzycom napotykamy drewniany krzyż, zrekonstruowany w miejscu wcześniejszego, uwiecznionego na obrazie „Panorama Racławicka” Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Kilkaset metrów dalej znajdują się mogiły kosynierów poległych w bitwie pod Racławicami. Droga do nich wiedzie obok zabytkowego dworu (znajdującego się w rękach prywatnych).
Krzyż z „Panoramy Racławickiej”
Mogiły kosynierów
Barokowy kościół w Racławicach
Kościół p. w. św. Piotra i Pawła, który znajduje się w południowej części wsi, został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Będąc w jego wnętrzu szczególnie warto zwrócić uwagę na XVI – wieczny obraz „Święta Rozmowa”.
Innym cennym zabytkiem jest barokowa figura przedstawiająca św. Szczepana. Uwagę zwraca również obraz z wizerunkiem św. Izydora patrona rolników, ukazanego w krakowskiej sukmanie, co nawiązuje do stroju kosynierów walczących pod Racławicami. Efektownie prezentuje się także odnowiony prospekt chóru oraz ambona.
Obelisk w Racławicach
Obelisk, znajdujący się nieopodal kościoła przypomina o manifestacji chłopskiej, która miała miejsce w 1937 roku. Zginęło wówczas dwóch gospodarzy, a kilkudziesięciu trafiło do aresztu.
Wieża widokowa w Dosłońcu
W miejscowości tej znajduje się wieża, z której można podziwiać okoliczny krajobraz, a przy sprzyjającej pogodzie widoczne są Tatry.
2. Rezerwaty przyrody
Występowanie unikalnych gatunków roślin poskutkowało utworzeniem w latach 50-tych i 70-tych XX wieku czterech ścisłych rezerwatów przyrody.
Trzy z nich: Opalonki, Dąbie i Sterczów – Ścianka leżą w miejscowości Klonów, natomiast rezerwat Wały położony jest na pograniczu Racławic i Dosłońca.
W rezerwatach tych można spotkać dziewięćsiła popłocholistnego, storczyka kukawkę, czy obuwika pospolitego.
3. Najciekawsze wycieczki rowerowe i piesze
Dobry stan dróg gminnych, stosunkowo niewielki ruch samochodowy i malownicze pejzaże sprawiają, że wyprawa rowerowa, czy piesza jest bardzo przyjemną formą aktywności fizycznej.
Przedstawiamy przykładowe trasy pieszo – rowerowe:
Trasa nr 1 – 14 km (kolor czerwony) – Racławice – Janowiczki - Dziemięrzyce (przy krzyżu skręt w prawo) – Marchocice – Klonów – Dosłońce – Racławice. Odcinek Klonów – Dosłońce – Racławice biegnie wzdłuż malowniczej rzeźby terenu zwanej padołem.
Trasa nr 2 – 11 km (kolor niebieski) – Racławice – Kościejów – Miroszów – Dosłońce – Racławice.
Fragment trasy w Racławicach i Kościejowie biegnie padołem, a w Dosłońcu przebiega obok wieży widokowej.
Trasa 3 – 8 km (trasa zielona) Racławice – Głupczów – Górka Kościejowska – Janowiczki - Racławice
4. Baza noclegowa
Goście odwiedzający naszą gminę mogą zatrzymać się na nocleg w hotelu w Dosłońcu (Dosłońce 56), w pokojach gościnnych, którymi dysponuje stacja benzynowa w Racławicach (Racławice 12 A) oraz na plebanii (Racławice 48).
5. Gastronomia
Odwiedzający Gminę Racławice posilą się w restauracji w Racławicach (Racławice 163), w restauracji działającej przy stacji benzynowej znajdującej się w Racławicach (Racławice 12 A) oraz w restauracji hotelowej w Dosłońcu (Dosłońce 56).
6. Propozycje programu pobytu w gminie na weekend lub dłużej
Pobyt w Gminie Racławice jest znakomitą okazją do wypoczynku na łonie natury, obcowania z przyrodą i zapoznania się bądź przypomnienia sobie fragmentu historii naszego kraju. Racławice są również dogodnym punktem wypadowym do innych ciekawych miejsc, jak np. Miechów, który jest naszym miastem powiatowym, gdzie można zwiedzić Bazylikę p. w. Grobu Bożego i Muzeum Ziemi Miechowskiej, lub do Pińczowa – miasta na Ponidziu.
Przedstawiamy propozycję pobytu w naszej gminie:
- dzień 1
zapoznanie się z historycznymi miejscami Racławic i Janowiczek: kościół parafialny, obelisk, błonia w Janowiczkach z pomnikiem Bartosza Głowackiego, willa W. Sławka, wejście na górę „Zamczysko” z kopcem T. Kościuszki; grill w parku.
- dzień 2
wycieczka piesza lub rowerowa jedną z proponowanych tras.
- dzień 3
wyjazd do Miechowa (Bazylika, Muzeum Ziemi Miechowskiej, Dworek Zacisze, BWA „U Jaksy”) lub do Pińczowa (zespół poklasztorny oo. paulinów, zespół klasztorny oo. reformatorów na Mirowie, Kaplica św. Anny, Muzeum Regionalne).
- dzień 4
odwiedzenie jednego z rezerwatów i spacery po lesie. 16 % powierzchni gminy stanowią lasy, które zachęcają do wypoczynku na łonie natury. Jest to doskonały sposób na relaks i „naładowanie akumulatorów”.
Szczególne podziękowania dla Joanny Placek oraz Jakuba Cierpisza, autorów Informatora turytycznego gminy Racławice.