Zgodnie art. 3 ust. 2 pkt 9 lit c ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2022 poz. 2519 t.j. ze zm.) gminy udostępniają na stronie internetowej urzędu gminy oraz w sposób zwyczajowo przyjęty informacje o osiągniętym przez gminę oraz podmioty odbierające odpady komunalne na podstawie umowy z właścicielem nieruchomości, w danym roku kalendarzowym, wymaganym poziomie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu, poziomie składowania odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych, zwanym dalej „poziomem składowania”, oraz poziomie ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania.
Wójt Gminy Racławice wykonując obowiązek wynikający z ww.. przepisu informuje, co następuje:
Gmina Racławice przekazała do Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie sprawozdanie z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za rok 2022. W sprawozdaniu wykazano, że:
- Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych wyniósł 30,05 %.
Wymagany poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych za rok 2022, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinien wynieść co najmniej 25% wagowo. W związku z powyższym gmina Racławice osiągnęła ten poziom.
- Poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania wyniósł 2,67 %.
Wymagany poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania za rok 2022 nie został dotychczas określony. Obowiązujące przepisy określają poziom, jaki gminy powinny osiągnąć do dnia 16 lipca 2020 r. – tj. do nie więcej niż 35% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r.
- Poziom składowania odpadów komunalnych wyniósł 37,52 %.
Poziom składowania liczony jest, jako stosunek masy odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych przekazanych do składowania do masy wytworzonych odpadów komunalnych. Dla potrzeb obliczania poziomu składowania do odpadów przekazanych do składowania zalicza się również odpady poddane odzyskowi na składowisku odpadów.
Wymagany poziom składowania odpadów komunalnych dla roku 2022 nie został określony. W myśl obowiązujących przepisów gminy są zobowiązane nie przekraczać poziomu składowania w wysokości 30% wagowo - za każdy rok w latach 2025-2029.
Przedsiębiorcy odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych mają również obowiązek osiągnięcia wymaganych prawem poziomów.
Zgodnie ze złożonymi sprawozdaniami za rok 2022 podmiotem odbierającym odpady na podstawie umowy z właścicielem nieruchomości było wyłącznie Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Przedsiębiorstwo to osiągnęło następujące poziomy:
- poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu – 19,39 %,
- poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do
składowania – 2,09 %, - poziom składowania odpadów komunalnych – 58,87 %.