Gmina Racławice – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Racławicach, Racławice 15, 32-222 Racławice ogłasza otwarty nabór partnera spoza sektora finansów publicznych, w celu wspólnego przygotowania i realizacji projektu dofinansowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 w ramach Priorytetu 6 Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego Działanie 6.26 Integracja społeczna osób w szczególnie trudnej sytuacji życiowej Typ projektu: A. Działania mające na celu integrację osób w szczególnej sytuacji realizowane przez gminy i powiaty - konkurs nr FEMP.06.26-IP.01-025/23.
Nabór partnera prowadzony jest na podstawie art. 39 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich
w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz. U. z 2022 r., poz. 1079 ze zm.).
1. CEL PARTNERSTWA:
Wspólne przygotowanie i opracowanie wniosku, aplikowanie o dofinansowanie oraz realizacja projektu, w ramach którego przewiduje się realizację działań, których celem jest wzrost i poprawa integracji osób w szczególnej sytuacji – mieszkańców Gminy Racławice realizowany poprzez następujące rodzaje działań:
- Przeprowadzenie i przygotowanie Indywidualnych Planów Działania dla każdego
z Uczestników projektu; - Realizacja usługi aktywnej integracji o charakterze społecznym, edukacyjnym poprzez min: rozwój wsparcie uczestników w nabywaniu kompetencji kluczowych, społecznych, społeczno-emocjonalnych, rodzicielskich, wsparcie psychologiczne, pedagogiczne, edukacyjne, socjalne, prawne w tym min. spotkania indywidualne, grupowe, warsztatowe, rodzinne.
- Realizacja usługi aktywnej integracji o charakterze zawodowej poprzez min. współpracę z pracodawcami i otoczeniem społeczno-gospodarczym Gminy - szkolenia i kursy dla uczestników projektu, prowadzące m.in. do nabywania, potwierdzania kompetencji i kwalifikacji, współpraca w realizacji staży zawodowych, realizacji doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy, i innych form wsparcia przybliżających uczestników projektu do rynku pracy.
- Realizacja usługi aktywnej integracji o charakterze zdrowotnym poprze min. usługi rehabilitacyjne, i inne wynikające z potrzeb i możliwości Uczestników projektu.
- Realizację pracy socjalnej – zadanie GOPS
- Promocja i obsługa techniczno – administracyjna projektu.
2. WYMAGANIA I OCZEKIWANIA W STOSUNKU DO PARTNERA:
Działalność potencjalnego partnera musi być zgodna z celami partnerstwa i celami projektu. Partner w celu wspólnej realizacji projektu zadeklaruje wniesienie wkładu
w realizację zadań i celu partnerstwa w postaci wiedzy i doświadczenia, know–how, zasobów ludzkich, zasobów organizacyjnych i technicznych lub finansowych, którymi dysponuje w celu realizacji zadań / działań w projekcie. Partner będzie odpowiedziany za realizację uzgodnionych i wskazanych zadań. Udział partnera
w projekcie nie może polegać wyłącznie na wniesieniu zasobów, o których mowa w zdaniu poprzedzającym.
Zadania realizowane przez partnera w ramach projektu nie mogą polegać na oferowaniu towarów, świadczeniu usług lub wykonywaniu robót budowlanych na rzecz pozostałych partnerów.
Partner musi posiadać udokumentowane doświadczenie w pozyskiwaniu
i należytej realizacji projektów o podobnym charakterze, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego lub innych środków publicznych, realizowanych samodzielnie jako beneficjent (wnioskodawca) lub jako partner, w zakresie zbieżnym z celami projektu.
Partner musi posiadać bardzo dobrą znajomość zagadnień z zakresu: Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1057 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1296/2013, ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021- 2027, Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027, Wytycznych dotyczących monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów na lata 2021-2027, Wytycznych dotyczących warunków gromadzenia i przekazywania danych w postaci elektronicznej na lata 2021-2027, Wytycznych dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027, Wytycznych dotyczących realizacji zasady partnerstwa na lata 2021-2027 oraz innych kluczowych zagadnień związanych z realizacją projektów/działań o przedmiotowym zakresie.
3. KRYTERIA WYBORU PARTNERA :
Kryteria dostępu:
Do postępowania i oceny ofert zostaną zakwalifikowane wyłącznie podmioty, które łącznie spełniają następujące wymagania:
- Prowadzona działalność potencjalnego partnera jest zgodna z zakresem
i celami partnerstwa – dokument potwierdzający spełnienie kryterium: Statut. - Podmiot nie zalega z opłaceniem składek z tytułu ubezpieczeń społecznych, podatków i innych opłat należnych na rzecz Skarbu Państwa – dokument potwierdzający spełnienie kryterium: oświadczenie.
- Podmiot nie jest wykluczony z możliwości otrzymania dofinansowania na podstawie przepisów odrębnych– dokument potwierdzający spełnienie kryterium: oświadczenie.
- Podmiot posiada przynajmniej trzyletnie udokumentowane doświadczenie
w pozyskiwaniu lub należytej realizacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego lub innych środków publicznych, realizowanych samodzielnie jako beneficjent (wnioskodawca) lub jako partner w zakresie zbieżnym z celami projektu w szczególności:
– co najmniej dwa należycie zrealizowane projekty jako beneficjent/ wnioskodawca/ partner, w tym min:
- usługa identyfikacji potrzeb, diagnoza sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji i potrzeb danej osoby/rodziny/środowiska (element obligatoryjny poprzedzający inne formy wsparcia);
i
- usługi aktywnej integracji o charakterze społecznym, edukacyjnym, zdrowotnym i zawodowym, którego odbiorcami usług były osoby wskazane jaki Beneficjenci w opisywanym konkursie tj.
a) osoby lub rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej lub kwalifikujące się do objęcia wsparciem pomocy społecznej, tj. spełniające co najmniej jedną z przesłanek określonych w art. 7 tej ustawy;
b) osoby, o których mowa w art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. z 2022 r. poz. 2241);
c) osoby przebywające w pieczy zastępczej lub opuszczające pieczę zastępczą oraz rodziny przeżywające trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
d) osoby nieletnie, wobec których zastosowano środki zapobiegania
i zwalczania demoralizacji i przestępczości zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. 2022 poz. 1700 z późn. zm.) oraz osoby nieletnie zagrożone demoralizacją i przestępczością;
e) osoby przebywające i opuszczające młodzieżowe ośrodki wychowawcze
i młodzieżowe ośrodki socjoterapii;
f) osoby z niepełnosprawnościami;
g) członkowie gospodarstw domowych sprawujący opiekę nad osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu;
h) osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu;
i) osoby opuszczające placówki opieki instytucjonalnej, w tym w szczególności domy pomocy społecznej;
j) osoby w kryzysie bezdomności, dotknięte wykluczeniem z dostępu do mieszkań lub zagrożone bezdomnością;
k) osoby odbywające karę pozbawienia wolności, objęte dozorem elektronicznym;
l) osoby korzystające z programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FE PŻ);
m) osoby należące do społeczności marginalizowanych, takich jak Romowie;
n) osoby objęte ochroną czasową w Polsce w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
o) otoczenie ww. grup docelowych (m.in. rodziny, środowiska lokalne), rodziny osób z niepełnosprawnościami, rodziny z dziećmi doświadczające trudności opiekuńczo-wychowawczych.
- budżet projektów lub wartość usług wynosił (-a) co najmniej 500 000,00 zł (słownie: pięćset tysięcy złotych) każdy, a projekty obejmowały realizację co najmniej jednego z poniższych zadań:
a) usługa identyfikacji potrzeb, diagnoza sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji i potrzeb danej osoby/rodziny/środowiska (element obligatoryjny poprzedzający inne formy wsparcia);
b) usługa aktywnej integracji o charakterze społecznym,
c) usługa aktywnej integracji o charakterze edukacyjnym,
d) usługa aktywnej integracji o charakterze zdrowotnym;
e) usługa aktywnej integracji o charakterze zawodowym
- Jeden podmiot może złożyć tylko jedną ofertę;
- Nie dopuszcza się do udziału w postępowaniu podmiotów wspólnie składających ofertę, tzw. „konsorcjów”.
- Kryteria oceny ofert:
1. Okres prowadzenia działalności w zakresie zgodnym z celami partnerstwa
w okresie przed terminem składania ofert:
a) do 3 lat – 0 pkt
b) od 3 do 5 lat – 5 pkt
c) od 5 do 8 lat – 10 pkt
d) powyżej 8 lat – 15 pkt
2.Doświadczenie w realizacji projektów jako beneficjent (wnioskodawca/partner) lub jako wykonawca usług wymienionych w pkt. 5, realizowanych we współpracy z OPS/PCPR w zakresie zbieżnym z założeniami projektu:
a) do 2 projektów lub usług – 0 pkt,
b) od 3 do 5 projektów lub usług – 10 pkt,
c) od 6 do 10 projektów lub usług – 20 pkt,
d) 11 i więcej projektów lub usług – 30 pkt.
9. Posiadanie i wniesienie odpowiedniego wkładu partnera w postaci know-how, potencjału ludzkiego, organizacyjnego i technicznego oraz finansowego niezbędnego do realizacji proponowanych w projekcie działań – od 0 do 20 pkt.
10. Proponowany rodzaj i zakres merytoryczny działań w projekcie – od 0 do 20 pkt.
4. SPOSÓB PRZYGOTOWANIA I ZŁOŻENIA OFERTY:
Podmiot ubiegający się o wybór Partnera w procedurze konkursowej jest zobowiązany złożyć następujące dokumenty (w formie oryginału lub kopii potwierdzonej „za zgodność z oryginałem”):
1. Wypełniony „Formularza oferty” – zgodny co do treści – z wzorem dołączonym do ogłoszenia.
2. Aktualny odpis z właściwego rejestru (np. KRS, CEIDG) lub odpowiednio wyciąg
z właściwej ewidencji potwierdzający formę organizacyjno – prawną podmiotu, osoby uprawnione do reprezentowania i zasady reprezentacji podmiotu.
3. Aktualne zaświadczenie właściwego oddziału ZUS lub KRUS potwierdzające, że potencjalny Partner nie zalega z opłaceniem składek na ubezpieczenie zdrowotne
i społeczne.
4.Aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika US potwierdzającego, że potencjalny Partner nie zalega z opłacaniem podatków i opłat.
5. Oświadczenie podmiotu składającego ofertę potwierdzające, że Podmiot nie jest wykluczony z możliwości otrzymania dofinansowania na podstawie przepisów odrębnych.
6. Oświadczenie podmiotu składającego ofertę o gotowości wniesienia wkładu własnego zgodnie z zasadami określonymi w dokumentach programowych.
7. Inne dokumenty, oświadczenia i informacje wymagane lub mogące mieć znaczenie, np. referencje.
5. TERMIN, MIEJSCE I SPOSÓB SKŁADANIA OFERT ORAZ WYBÓR OFERTY:
1. Ofertę wraz z załącznikami należy przedstawić w języku polskim w formie pisemnej (tj. oferta wraz z wymaganymi załącznikami).
2.Oferta powinna zawierać wszystkie informacje zgodnie z wymaganiami ogłaszającego wobec partnera i zakresu oferty określonymi w niniejszym ogłoszeniu.
3. Oferta oraz wszystkie oświadczenia składane w ramach konkursu powinny być podpisane przez osobę/osoby upoważnioną/-e do reprezentowania podmiotu, zgodnie z zasadami reprezentacji podmiotu lub na podstawie pełnomocnictwa (pełnomocnictwo należy dołączyć do oferty).
4. Oferta powinna być podpisana w sposób umożliwiający identyfikację osoby składającej podpis (np. czytelny podpis składający się z pełnego imienia i nazwiska lub podpis nieczytelny opatrzony pieczęcią imienną).
5. Ofertę wraz z załącznikami należy złożyć:
– w formie pisemnej (osobiście lub korespondencyjnie) w zamkniętej kopercie
z oznaczeniem podmiotu oraz opisem: „Oferta w konkursie na wybór partnera do projektu w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027
w ramach Priorytetu 6 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.26 Integracja społeczna osób w szczególnie trudnej sytuacji życiowej Typ projektu:
A. Działania mające na celu integrację osób w szczególnej sytuacji realizowane przez gminy i powiaty - konkurs nr FEMP.06.26-IP.01-025/23 na adres ogłaszającego konkurs: Gmina Racławice – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Racławicach, Racławice 15, 32-222 Racławice.
lub
– w formie dokumentu elektronicznego (tj. oferta wraz z wymaganymi załącznikami) podpisanego przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego, przesłać jako załącznik do wiadomości (np. w formacie pliku: *.pdf, *.doc, *.jpg, *.zip, *.7zip lub podobnych) na adres e-mail: gopsraclawice@wp.pl, w tytule wiadomości (e-mail’a) podając: nazwę oferenta oraz informację „Oferta w konkursie na wybór partnera do projektu w Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 w ramach Priorytetu 6 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.26 Integracja społeczna osób w szczególnie trudnej sytuacji życiowej Typ projektu: A. Działania mające na celu integrację osób w szczególnej sytuacji realizowane przez gminy i powiaty - konkurs nr FEMP.06.26-IP.01-025/23”.
Termin składania ofert:
6.Ofertę należy złożyć w terminie 21 dni od dnia opublikowania ogłoszenia tj. nie później niż do dnia 18 grudnia 2023 r. do godz. 10:00. (!!ZMIANA TERMINU: nie później niż do dnia 20 grudnia 2023 r. do godz. 10:00. - INFORMACJA O ZMIANIE TERMINU W ZAŁĄCZNIKU PONIŻEJ ) !!
Oferty, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane.
7. Po upływie terminu składania ofert, Komisja Konkursowa dokona ich otwarcia w dniu 18 grudnia 2023 r. o godz. 10:30, (!!ZMIANA TERMINU: Komisja Konkursowa dokona ich otwarcia w dniu 20 grudnia 2023 r. o godz. 10:30 - INFORMACJA O ZMIANIE TERMINU W ZAŁĄCZNIKU PONIŻEJ )!! następnie przeprowadzi czynności badania i oceny złożonych ofert w celu wyboru oferty najkorzystniejszej.
8. Spośród ocenionych ofert wybrana zostanie oferta, która spełniała wszystkie wymogi formalne i uzyskała najwyższą liczbę punktów w poszczególnych kryteriach oceny ofert przyznanych przez członków Komisji Konkursowej.
9. Ogłaszający zastrzega sobie prawo do wyboru jednego i/lub więcej niż jednego Partnera spośród oferentów z najwyższą ilością punktów w kryteriach oceny ofert.
10. Wybranemu Podmiotowi/Podmiotom Ogłaszający konkurs zaproponuje zawarcie umowy partnerskiej, która w sposób szczegółowy określi: przedmiot porozumienia albo umowy; partnera wiodącego uprawnionego do reprezentowania pozostałych partnerów projektu; prawa i obowiązki stron; zadania lidera i partnera/partnerów oraz zakres i formę udziału poszczególnych partnerów w projekcie, w tym zakres realizowanych przez nich zadań; zasady zarządzania projektem, sposób przekazywania dofinansowania na pokrycie kosztów ponoszonych przez poszczególnych partnerów projektu, umożliwiający określenie kwoty dofinansowania udzielonego każdemu z partnerów; sposób postępowania w przypadku naruszenia lub niewywiązania się stron z porozumienia lub umowy; oraz inne kluczowe kwestie związane z realizacją projektu zgodnie z wymaganiami dokumentacji konkursowej.
11. W sytuacji niewyrażenia zgody na zawarcie umowy na warunkach określonych przez ogłaszającego w propozycji umowy partnerskiej przez wybranego partnera, ogłaszający konkurs zastrzega sobie prawo do wyboru partnera spośród pozostałych podmiotów, które złożyły oferty w niniejszym konkursie i uzyskały kolejne lokaty na liście rankingowej.
12. Potencjalni partnerzy, którzy złożą oferty niezwłocznie zostaną powiadomieni
o wynikach konkursu za pośrednictwem poczty elektronicznej (adres wskazany do kontaktu). Informacja o wynikach konkursu / informacji o podmiotach wybranych do pełnienia funkcji partnera zostanie także podana do publicznej wiadomości na stronie internetowej https: www.raclawice.pl, i/lub na stronie BIP Ogłaszającego nabór.
13. Dane osób do kontaktu w sprawie naboru: Pani Edyta Grela – Kierownik GOPS w Racławicach,
e-mail: gopsraclawice@wp.pl.
6. OBOWIĄZEK INFORMACYJNY
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679
z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych orz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1 z późn. zm.), dalej RODO, informujemy, że:
1. Administratorem danych osobowych potencjalnego Partnera jest Gmina Racławice – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Racławicach reprezentowany przez Wójta Gminy Racławice/ Kierownika GOPS w Racławicach, Racławice 15, 32-222 Racławice.
2. Administrator informuje, że w celu należytej ochrony danych osobowych powołał Inspektora Ochrony Danych, z którym można kontaktować się poprzez adres e-mail: iod@raclawice.pl.
3. Dane osobowe potencjalnego Partnera przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c RODO w opisanego w ogłoszeniu oraz na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b w celu zawarcia umowy partnerskiej oraz realizacji wynikających z niej obowiązków prawnych.
4. Dane osobowe mogą zostać ujawnione podmiotom przetwarzającym dane osobowe w imieniu Administratora, wspomagającym funkcjonowanie systemów informatycznych oraz innym organom i podmiotom wyłącznie na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
5. Dane osobowe potencjalnego Partnera będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
6. Obowiązek podania przez potencjalnego Partnera danych osobowych bezpośrednio jego dotyczących jest wymogiem związanym z udziałem w postępowaniu o wybór partnera.
7. W odniesieniu do danych osobowych potencjalnego Partnera decyzje nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany, stosownie do art. 22 RODO.
8. Potencjalny Partner posiada:
a) na podstawie art. 15 RODO prawo dostępu do danych osobowych Pani/Pana dotyczących potencjalnego Partnera;
b) na podstawie art. 16 RODO prawo do sprostowania danych osobowych potencjalnego Partnera;
c) na podstawie art. 18 RODO prawo żądania od administratora ograniczenia przetwarzania danych osobowych, z zastrzeżeniem przypadków, o których mowa
w art. 18 ust. 2 RODO;
d) prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy potencjalny Partner uzna, że przetwarzanie danych osobowych dotyczących narusza przepisy RODO.
7. DODATKOWE INFORMACJE:
Ogłaszający zastrzega sobie prawo do negocjowania zakresu i warunków realizacji projektu, rozstrzygnięcia niniejszego konkursu bez wyboru żadnego z oferentów / partnerów oraz unieważnienia konkursu w każdej chwili bez podania przyczyn.